Liu Duanfen

Liu Duanfen was born in Zaoqiang County, Hebei Province in July 1909, and his alternative name was “Liu Xin”. He graduated from the Education Department, Nanjing Central Political University. At the end of 1937, he went to Yan’an, compiling textbooks in the Education Department of the Border Regions and was transferred to Lu Xun Normal School serving as Dean of the Student Affairs Office in April 1938, and then returned to Education Department of the Border Regions, again to compile textbooks, in January 1939. From March 1949 to April 1942, he served as the Deputy Principal of No. 2 Normal School (Guanzhong Normal School) in the Shaanxi-Gansu-Ningxia Border Region; he became Principal of the Border Region School (Yan’an Normal School) in April 1942; the Head of Investigation Section of Yan’an Prefectural Secretariat from January 1944; and Principal of Zichang Middle School from January 1945. In August 1946, he was transferred to Yan’an University to take charge of the Teaching Affairs Office with Lin Disheng. Afterwards, he served as the Education Officer for the Luochuan and Yichuan Branches of Yan’an University from May 1948; as the Director of Education Department of Yan’an University in October 1948; as the Director of the Education Department of Northwest People’s Revolutionary University in May 1949. He was appointed Vice President of Northwest University in 1953 and served as President of Northwest University from 1959 to 1966. His other important titles include being the Deputy Director of the Culture and Education Office in Shaanxi Province; Director of the Shaanxi Provincial Department of Culture and Education of CPC; Director of the Shaanxi Provincial Propaganda Department; Vice President of the Party School of Shaanxi Provincial committee of CPC; Secretary of the Party Committee and President of the Shaanxi Academy of Social Sciences; Advisor to the Shaanxi Society of Education; Chairman of the Shaanxi Society for the Educational Thought of Xu Teli; Deputy Director of the Committee for Collecting Research into Party History; President of the Shaanxi Association of the Dialectics of Nature; a Member of Shaanxi Provincial Advisory Committee of the CPC; a Member of the Fifth Standing Committee of Shaanxi Province. Liu Passed away on 11th December 1992 in Xi’an.

HomeChinese